Bir Kitabın Yapısı
Bir Kitabın Yapısı

Bir Kitabın Yapısı

Gökyüzüne çıkmadan önce, bir pilot bir uçağın iç işleyişini öğrenir. Nadir kitap koleksiyoncuları kitaplarla aynı şeyi yapmalıdır. Bir kitabın nasıl bir araya getirildiğini anlamak önemlidir, böylece ince işçiliğin işaretlerini tanımak, reprodüksiyonları tespit etmek ve koleksiyonunuza potansiyel eklemelerin değerini değerlendirmek daha kolaydır. İşte kitap montajının temelleri.

Bir ciltleme veya kapak kitaba eklenmeden önce, tek tek sayfaların veya yaprakların birbirine yapıştırılması gerekir. Yaprak tutturmak için iki yöntem vardır: dikiş ve yapıştırma.

Sayfaları birbirine dikmek en güçlü bağlamayı oluşturur, ancak bu yöntem de daha pahalıdır. Bu yöntemle, sayfaların kıvrımlarından birden fazla dikişi (imza adı verilir) dikilir. Bu şekilde bağlanmış kitaplar genellikle çok iyi açılır. Bazı kitap türleri ve kitaplık bağlaması olan kitaplar için de fazla düzeltme yapılabilir.

Öte yandan, yapıştırıcı kullanılırsa, doğrudan ciltlemenin yerleştirileceği taraftaki sayfalara uygulanır. Buna metin bloğu denir. Metin bloğu kapalıyken veya sayfalar körüklenirken yapıştırıcı uygulanabilir. Bir kitabın metin bloğu veya imzaları / bölümleri ciltlemede gevşemişse, bu sarsılmış olarak tanımlanır. Başka bir deyişle, metin bloğu artık sıkı bir şekilde bağlı değil, ancak henüz ayrılmadı.

Kitabı omurgaya ve kapağa tutmak için kitapların eklemleri ve menteşeleri vardır. Bir eklem, omurgayı kitabın dış tarafındaki kapağa bağlar. Bir menteşe sayfaları kapağın içine tutturur. Ciltsiz kitap kağıt kapak sayfaları doğrudan bağlı olduğu için menteşeler veya eklem gerekmez unutmayın.

Bir kitabı düzgün bir şekilde kullanmak, eklemlerin ve menteşelerin ömrünü uzatacaktır. Sonra soru ortaya çıkıyor. Nadir kitaplarımı nasıl düzgün bir şekilde ele alabilirim? Onlarla başa çıkabilir miyim? Kısa cevap evet, yapabilirsin. Ancak bunları ele alırken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır.

İlk olarak, kitaplarınızın durumunu korumada uzun bir yol kat edecek bazı basit adımlar. Bir kitabı okumak veya koleksiyonunuzu yeniden düzenlemek için rafınızdan çıkarırken, kitabı omurganın ortasından alın. Omurganın tepesine ulaşmayın, çünkü oradan çekilmek bağın gücünü önemli ölçüde (ve olumsuz olarak) etkileyebilir. Aynı şekilde, nadir bulunan kitabınızı açıyorsanız, kitabın size ne kadar rahat açıldığını söylemesine izin verin. Gözlerini yuvarlama ve bir kitabın seninle konuşmasına asla izin vermemiş gibi davranma! Demek istediğimiz, kitabınızı ciltlemenin izin verdiğinden daha uzağa açmaya zorlamayın. Gerekirse, omurganın gerilmesini ve bağlanmasını önlemek için kitabın kapağının altına bir yastık veya yeterli büyüklükte başka bir öğe yerleştirin.

Diğer sağduyu ipuçları, nadir kitaplarınıza dokunmadan veya beyaz eldiven giymeden önce ellerinizi yıkamayı içerir. Yine de sayfaları katlamaktan kaçınmalısınız, gerekirse sizi yerinde tutmak için bir yer imi kullanın. Kitabınızın tozluklarını korumaya gayret edin. Sonuçta, incelikli bir toz ceketi (ve bir bütün olarak iyi durumda olan bir kitap), nadir kitap koleksiyonunun değerini korumada uzun bir yol kat edecektir.

About admin

Check Also

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Nadir Kitaplarınızı Satmanın Üç Adımı

Koleksiyon kitaplarının sevgisi genellikle onları satmaya ilgi duymaya veya ihtiyaç duymaya neden olur. Nadir bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.