Batlamyus'un Coğrafya'sı
Batlamyus'un Coğrafya'sı

Batlamyus’un Coğrafya’sı

Claudius Ptolemy, M.Ö.100 yıllarında yaşamış bir bilim adamıydı. Antik dünyanın bilimsel bilgisinin çoğunu koruyan birkaç önemli eser üretti. Fikirleri ve uygulamaları Rönesans döneminde tekrar moda oldu.

Başlıca eserlerinden biri Coğrafya “Geographia” olarak adlandırıldı ve daha sonra Kozmografya “Cosmographia” olarak yeniden adlandırıldı. İçinde coğrafya ve haritacılık ilkelerini özetledi, daha sonra o zamanlar bildiği gibi dünyanın kapsamlı haritalarını sağladı. Haritalar günümüz standartlarına göre çok yanlış olmasına rağmen, o dönemde Avrupa’nın dünyaya bakışının önemli bir kaynağıydı.

Ptolemy eseri ürettiğinde baskı icat edilmemişti ve elle çizilmiş haritalarının çoğu zor manuel kopyalama işlemi nedeniyle kayboldu. 15. yüzyılda, Kozmografya “Cosmographia” Avrupa’da ortaya çıktı ve çeşitli baskılarda basıldı, bazı haritalar gravürlerle restore edildi ve yeniden üretildi ve güncellemek için bazı daha modern haritalar dahil edildi [kaynak: Newberry Kütüphanesi]. Bu Rönesans baskılarının kalitesi ve içeriği büyük ölçüde değişebilir, ancak çoğu zaman yaklaşık 20.000 dolar getirir [kaynak: Christie’s]. Bununla birlikte, basılı ilk baskılar 4 milyon dolara satıldı [kaynak: Forbes]. Batlamyus döneminden kalma orijinal bir versiyon – eğer bulunursa – paha biçilemez olurdu.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.