Antik Tarih Kitapları
Antik Tarih Kitapları

Antik Tarih Kitapları

Antik tarih kitapları geçmişle ilgili gerçekleri sunmaktan daha fazlasını yapar: insanların belirli zaman dilimlerinde nasıl düşündüklerini de vurgularlar. Başlangıçta tarih taşa kaydedildi ve eski Babilliler ve Mısırlılar olayları tabletlerde ve tapınaklarda kaydettiler. Yazılı ortam geliştikçe, daha büyük, daha taşınabilir yazılı eserler geliştirildi.

Kayıtlara geçmiş en eski antik tarih kitaplarından biri Halikarnaslı Herodot (M.Ö. 484 – M.Ö. 425) tarafından yaratılmıştır; hikayeler, bazı hikayelerin efsanelere dayanmasına rağmen, antik çatışmaların, güçlü kahramanların ve kültürel anlayışların geniş bir panoramasını inceler. Birçok eski tarih kitabı basit eğitimin ötesinde bir amaçla yazılmıştır. Örneğin, eski tarihçilerin en ünlülerinden biri olan Josephus (MS 37- MS 100), yalnızca Yahudi halkının Romalılar zamanına dair geniş bir genel bakış sunmakla kalmadı, aynı zamanda Roma yönetimi ışığında eşsiz kültürleri hakkında da bilgi verdi.

Antik tarih kitapları satın almak isteyen koleksiyoncular, sahaflarda parmaklarının ucunda çok çeşitli metinler bulacaklar. Örneğin, Mısır’la ilgili tahsil edilebilir antik tarih kitapları, Mısırbilimci ve yazar Amelia B. Edwards’ın Nil’in Bin Mil yukarısındaki 1877 tarihli eserinin özel baskılarını içerir. William Whiston’un Josephus’un eserini (Yahudilerin Savaşı veya Savaşları) 1841’den çevirmesi, herhangi bir koleksiyona güzel bir katkı sağlayacaktır.

İngiliz tarihi ilginizi çekiyorsa, Cambridge profesörü Robert Tombs’un The English and Their History , dünyanın en eski uluslarından birinin kasırga turunu sunuyor. Tarihteki ünlü figürler her zaman büyüleyicidir ve Andrew Roberts’ın ödüllü Napolyon’u, Fransız tarihinin en belirleyici figürlerinden birine kapsamlı bir bakış niteliğindedir. Doğuya doğru gözü olanlar, Karl Friday’in İlk Samuray: Savaşçı İsyancı Taira Masakado’nun Hayatı ve Efsanesi gibi mücevherleri yakalamalıdır; Eski Japonya konusunda tanınmış bir uzman olan Friday, net dili ve Japonya için bariz coşkusuyla büyülüyor.

About admin

Check Also

William Shakespeare'in Birinci Folyosu

William Shakespeare, Birinci Folyo

Hiçbir yazar Batı edebiyatı üzerinde William Shakespeare’den daha fazla etki yaratmamıştır. Eserleri dünya çapında okundu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.