Andrew Lang'in Peri Kitapları
Andrew Lang'in Peri Kitapları

Andrew Lang’in Peri Kitapları

Okuyucular büyülenmekten keyif aldıkça, bazıları anında tanınabilir, bazıları ise daha az tanıdık olan düzinelerce masaldan ilham alan arsa noktalarına maruz kalıyorlar. Bu hikayelerin kaynağına geri dönmek için ilham alan okuyucular için, her türden masal için Andrew Lang’in ünlü Peri Kitaplarından çok daha iyi kaynaklar var.

Andrew Lang, 1844’te İskoçya’da doğan bir romancı, eleştirmen ve antropologdu ve şimdi esas olarak Peri Kitaplarıyla tanınıyor. Her biri ceketinin rengiyle bilinen bu kitaplardan on ikisi 1889-1910 yılları arasında yayınlanmış ve toplamda 437 öykü toplanmıştır. Gri Peri Kitabı Mavi Peri Kitabı ve Kırmızı Peri Kitabı gibi ciltlerden bazıları, Grimm, Andersen ve Perrault’dan “Rumplestiltskin” ve “Oniki Dans Prensesi” gibi tanıdık favorileri içerir.” Diğerleri arasında özellikle Lang koleksiyonları için çevrilmiş masallar, daha önce hiç İngilizce görünmemiş daha belirsiz masallar vardı.

Violet Fairy Book çocuk Kitaplarında ve Yaratıcılarında Anita Silvey, Lang’in masal uyarlamalarındaki kahramanların çoğunun güçlü ve aktif kahramanlara sahip olduğunu, Lang’in hikayelerin çoğunu gözden geçirmekten ve çevirmekten sorumlu olan karısına atfettiği bir gerçeği belirtiyor. Grimm kardeşlerin aksine, Lang orijinal bir halk ve masal koleksiyoncusu değildi – yani. ilk kez anlatılan masalları dinlemedi ve kaydetmedi – çeşitli öyküleri antolojikleştirerek ve bunları son derece okunabilir ve eğlenceli bir biçimde, bugün hala canlı görünen düzyazılarda ve orijinal yayınlarından yüz yıldan fazla bir süre sonra basılan ciltlerde yaygın bir şekilde yaymakla kredilendirilebilir.

Blue Fairy Book (1889)
Red Fairy Book (1890)
Green Fairy Book (1892)
Yellow Fairy Book (1894)
Pink Fairy Book (1897)
Grey Fairy Book (1900)
Violet Fairy Book (1901)
Crimson Fairy Book (1903)
Brown Fairy Book (1904)
Orange Fairy Book (1906)
Olive Fairy Book (1907)
Lilac Fairy Book (1910)

About admin

Check Also

William Shakespeare'in Birinci Folyosu

William Shakespeare, Birinci Folyo

Hiçbir yazar Batı edebiyatı üzerinde William Shakespeare’den daha fazla etki yaratmamıştır. Eserleri dünya çapında okundu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.