Agatha Christie
Agatha Christie

Agatha Christie Kitapları

Guinness Rekorlar Kitabı’nda tüm zamanların en çok satan kurgu yazarı olarak gösterilen ”Suç Kraliçesi” Agatha Christie, yaşamı boyunca iki milyardan fazla kopya satan altmış altı dedektif romanı ve on dört öykü koleksiyonu yayınladı. Bir gerilim, komplo ve karakterizasyon ustası olan Christie, en çok satanlar listesinden nadiren çıktı.

Christie, her iki Dünya Savaşı sırasında hastane dispanserlerinde görev yaptı ve burada birçok romanında yer alan zehirler hakkında kapsamlı bilgi edindi. 1930’da arkeolog Max Ebegümeci ile evlendikten sonra, her yıl Suriye ve Irak’taki yıllık kazılarda Ur, Ninova, Tell Arpaçiye, Çağar Bazar, Tell Brak ve Nimrud’daki kazı alanlarında birkaç ay geçirdi.

Christie’nin orijinal toz ceketindeki kitaplarının ilk basımları nadirdir. İmzalı ve sunum kopyaları, istisnai olarak.

Christie’nin en bilinen romanlarından biri olan Nil’de Ölüm, ilk olarak 1937’de yayınlandı ve şimdi orijinal toz ceketinde bulunan en nadir Christie başlıklarından biri. Belki de en ilginç ve sevimli karakteri Belçikalı dedektif Hercule Poirot’un yer aldığı hikaye, bir cinayete teşebbüsün dramatik bir aşk üçgeninde yer alan üç yolcunun gerçek niyetlerini ortaya çıkardığı Shellal’den Wadi Halfa’ya Nil boyunca tur atmaya hazırlanan Karnak vapurunda ortaya çıkıyor.

Son derece nadir olarak, orijinal toz ceketinde sadece bir avuç kopya son 80 yılda açık artırmada ortaya çıktı.

İlk olarak 1940 yılında yayınlanan ve Poirot’nun dişçisinin ölümüyle başlayan Christie’nin Bir, iki, Ayakkabımı Bağla adlı hikayesi şantaj, ikili kimlik ve cinayet hikayesine dönüşüyor. İkinci Dünya Savaşı’nın yaygın kasvetini yansıtan Poirot romanlarından ilki ve Christie’nin en açık politik romanlarından biriydi.

“Bu gerçek bir Agatha Christie gerilim filmi: arsada son derece karmaşık, anlatıda hızlı ve kompakt bir şekilde basit, tam bir sürprize yol açan hızlı bir gerilim gerilimiyle” (Kay Irvin, New York Times Kitap İncelemesi). Bu klasik cinayet gizemi, genellikle restorasyonla görülen orijinal toz ceketinde son derece nadirdir.

İlk olarak 1949 yılının Mart ayında ABD’de Dodd, Mead ve Company tarafından ve aynı yılın 23 Mayıs’ında Birleşik Krallık’ta Collins Suç Kulübü tarafından yayınlanan Christie’s Crooked House, zengin ve otoriter patrik Aristide Leonides’in egemen olduğu aynı evde birlikte yaşayan üç kuşak Leonides ailesinin hikayesini anlatıyor. Aristide kendi göz ilacıyla zehirlendikten sonra kızının talibi Charles Hayward, katilini tutuklaması için Scotland Yard’ın Komiser Yardımcısı babasını çağırır.

“’Saf zevk’, yazarın uzun zamandır planlanmış olan ve onun favorilerinden biri olarak kalan bu yazıyı nasıl tarif ettiğiydi. Adından da anlaşılacağı gibi, bu bir aile cinayeti – ve gerçekten çok garip bir aile ”(Robert Barnard).

İlk olarak 5 Mart 1951’de Collins Suç Kulübü tarafından Birleşik Krallık’ta yayınlanan ve Christie’nin Bağdat’a yaptığı gezilerden esinlenen They Came To Baghdad , hevesli genç maceracı Victoria Jones’un otel odasında ölmekte olan gizli bir İngiliz ajanını keşfetmesiyle açılıyor. Son sözleri – “Lucifer … Basrah … Lefarge” – onu soruşturmaya itiyor. Roman, 1952’de Amerikan radyo antolojisi drama dizisi Westinghouse Studio One’ın bir bölümüne uyarlandı.

Bu örnek, Christie tarafından 1930’larda Christie’nin Londra sosyal çevresinin yakın arkadaşı ve ayrılmaz bir üyesi olan Dorothy North’a yazılmıştır. Christie’nin 1940 tarihli romanı One Two, Buckle My Shoe’un adananıydı. North’un kızı Susan ve Christie’nin kızı Rosalind de yakın arkadaşlardı ve Christie’nin 1939 tarihli Murder ıs Easy romanının ortak adanmışlarıydı.

İlk olarak 9 Kasım 1953’te Birleşik Krallık’ta Collins Suç Kulübü tarafından ve ABD’de Dodd, Mead & Co. tarafından yayınlandı. ertesi yıl, Christie’nin A Pocket Full of Rye , Christie’nin en tanınmış karakterlerinden biri olan Bayan Marple’ı ve danışmanlık dedektifini içeriyor.

Burada, otopsisi ölüm nedeninin taxine tarafından zehirlendiğini ortaya koyan Rex Fortescue cinayetinin soruşturulmasına yardımcı oluyor. “Güzel bir hassas alet işi. Yanlış ipuçları, son vahiy’e kadar zahmetsiz bir ustalıkla atılıyor ”(Julian Symons, Manchester Evening News).

Bu çalışma, genellikle önemli bir solma gösteren orijinal toz ceketi özellikle nadirdir.

İlk olarak Birleşik Krallık’ta Collins Suç Kulübü tarafından 1955’te yayınlanan Hickory Dickory Dock, Hercule Poirot’nun bir öğrenci yurdunda küçük hırsızlık ve ardından cinayet davasıyla ilgili soruşturmasını takip ediyor. “Heyecan verici, tamamen güvenilir ve çoğu zaman son derece ustaca. Bu alışılmadık bir ruh hali içinde Agatha Christie, ama karakteri ve durumu – ve dikkatimizi – her zamanki gibi ele aldığından emin ” (Queen).

İlk olarak ABD’de Ekim 1956’da Dodd, Mead and Company tarafından ve İngiltere’de aynı yılın 5 Kasım’ında Collins Suç Kulübü tarafından yayınlanan Christie’nin Ölü Adamın Çılgınlığı, ertesi gün bir yaz şenliğinin parçası olarak Cinayet Avı düzenleyen Ariadne Oliver tarafından Poirot’nun Devon’daki Nasse House’a çağrılmasıyla başlar. Oliver ve Poiroit, malikanenin kayıkhanesinde yerel bir kızın cesedini keşfettiklerinde, Poroit katili yakalamak için birkaç başıboş ipucu toplamaya başlar.

Roman, Poroit rolünde Peter Ustinov ve Oliver rolünde Jean Stapleton’un oynadığı 1986 yapımı aynı adlı filme uyarlandı.

 

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.