Leonardo da Vinci'nin Codex Leicester'ı
Leonardo da Vinci'nin Codex Leicester'ı

Açık Artırma ile Satılan En Pahalı Antika Kitaplar

Herhangi bir kitapsever için eski bir antika kitapçıyı ziyaret etmek büyülü bir deneyim gibidir. Eski, tozlu ciltlere dokunmak ve bakmak, eski kağıt ve mürekkebin özel tatlı kokusunu solumak, eski baskıları aramak ve nihayet en sevdiğiniz kitabın en eski baskılarından birini bulmak çok heyecan verici. Ama paha biçilemez bir kitap bulursan ne olur? Şimdiye kadar satılan en pahalı 5 kitabı okuyun!

5. Aziz Cuthbert İncili, “The St Cuthbert Gospel” 14 milyon dolar 

Stonyhurst İncili veya St John’un St Cuthbert İncili olarak da bilinen St Cuthbert İncili, Latince yazılmış 7. yüzyılın başlarından kalma bir cep incil kitabıdır. Bu en eski korunmuş Avrupa kitabı. 687’de yazarı St. Cuthbert ile birlikte gömüldü ve 1104’te St. Cuthbert’in kalıntıları bir mezardan bir tapınağa taşındığında yeniden keşfedildi.

İnce bir şekilde dekore edilmiş deri ciltlemesi, hayatta kalan bilinen en eski Batı ciltlemesidir ve hem 94 parşömen folyosu hem de ciltleme, bu çağdaki bir kitap için olağanüstü durumdadır. Sadece 138 x 92 milimetre (5.4 inç × 3.6 inç) sayfa boyutuna sahip olan St. Cuthbert İncili, hayatta kalan en küçük Anglo-Sakson el yazmalarından biridir. 2012 yılında Londra’daki British Library tarafından 14 milyon dolara satın alındı.

4. Aslan Henry’nin İncilleri, “The Gospels of Henry the Lion” 11.7 milyon dolar

Aslan Henry’nin İncilleri, Bill Gates 1994’te Codex Leicester’ı satın alana kadar dünyanın en pahalı kitabı unvanını aldı.

Müjde kitabı, Brunswick Katedrali’ndeki Meryem Ana’nın sunağını süslediği için Saksonya Dükü Aslan Henry tarafından görevlendirildi. 1188 yılına kadar uzanır ve 12. yüzyılın Romanesk kitap aydınlatmasının bir şaheseri olarak kabul edilir. Tamamen bozulmadan korunmuş, minyatürlerle süslenmiş dört incilin metnini içeren 266 sayfa ve 50 tam sayfa aydınlatmayı içeren incil kitabı, Wolfenbüttel’deki Herzog August Bibliothek’te tutuluyor ve güvenlik nedenleriyle sadece iki yılda bir gösteriliyor.

1983’te Londra’daki bir Sotheby’s müzayedesinde, Alman federal hükümetini ve diğer özel bağışçıları içeren bir grup teklif sahibine 11.7 milyon dolara satıldı.

3. Magna Carta, 21,3 milyon dolar 

1215 Yılında yazılan Magna Carta, İngiltere Kralı John tarafından imzalanan bir kraliyet haklar şartıdır. Kral ve hükümetinin yasaların üstünde olmadığını resmen ilan eden ilk belgeydi. Amacı, monarşilerin güçlerini sömürmelerini engellemek ve kraliyet otoritesine sınırlar koymaktı. ​​Magna Carta bugün hala politikacılar ve kampanyacılar tarafından sıkça anılan önemli bir özgürlük sembolüdür ve İngiliz ve Amerikan hukuk toplulukları tarafından büyük saygı görmektedir. Lord Denning tarafından “tüm zamanların en büyük anayasal belgesi — bireyin despotun keyfi otoritesine karşı özgürlüğünün temeli” olarak tanımlandı

2007’de Carlyle Group’un kurucu ortağı David Rubenstein, tarihi belgenin 1297 versiyonunun ABD’de kalmasını sağlamak için 21,3 milyon dolar  ödedi ve kendi hükümeti tüzükte belirtilen ilkelerden büyük ölçüde etkilendi.

2. Mormon Kitabı, “The Book of Mormon” 35 milyon dolar

Mormon Kitabı’nın el yazması şu anda şimdiye kadar satılan en pahalı dini el yazmasıdır. 1830’da Joseph Smith tarafından Mormon Kitabı olarak yazılmıştır. Amerika kıtasında yaşayan ve Mormon’un dininin temelini açıklayan eski peygamberlerin dini yazılarını içerir.

Son Gün Azizleri İsa Mesih kilisesi tarafından 2017 yılında 35 milyon dolara satın alındı.

1. Codex Leicester, 30,802,500 dolar

Codex Leicester, 1917’de satın alan ve daha sonra Leicester Kontu olan Thomas Coke’un adını almıştır. Cilt, Leonardo da Vinci’nin 1510 civarında yazdığı bilimsel yazılardan oluşan bir seçki içermektedir. El yazması, dünyanın en pahalı kitapları listesinde beşinci sırada yer alıyor. 1994 Yılında Christie’nin New York müzayedesi sırasında Bill Gates’e 30.802.500 dolara satıldı.

El yazması, en iyi Rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci’nin dünyasına bir bakış açısı sunuyor. Özel ayna yazısında yazılmıştır ve sanatçıların fikirlerinin illüstrasyonları ve açıklamaları yoluyla sanatı ve bilimi birleştirir. Kodeks İtalyanca yazılmıştır ve deri ile bağlanmış 29 × 22 cm ebadında 36 sayfadan oluşmaktadır. Yapılandırılmış bir yayın olmak yerine, Leonardo’nun astronomi, suyun, kayaların ve fosillerin özellikleri, hava ve göksel ışık hakkındaki gözlem ve teorilerinin bir karışımıdır.

About admin

Check Also

Antika Kitap Fiyatları

Antika Kitap Fiyatları

Bir kitabın kopyasının açık pazarda ne kadar değerli olduğunu bilmenin en kolay yolu, şu anda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.